🔔Darmowa Dostawa od 300 zł🎁
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
Blog wpisy
Ile kosztuje naszyjnik z prawdziwych pereł?

Zdradzę Wam kilka szczegółów na temat pereł oraz biżuterii z nich wykonanej. Perły uwielbiała Marylin Monroe, jak i żona Johna Kennedy'ego – Jacqueline. W starożytności perły były nie tylko ozdobą. Pełniły też rolę waluty i od zawsze kojarzone były ze statusem. Budzą prawdziwy zachwyt i pożądanie kobiet na całym świecie. Kojarzą się z luksusem i elegancją. Jak jednak rozpoznać, czy biżuteria, którą posiadasz, jest wykonana z prawdziwych pereł? Jak je rozpoznać i skąd wynika tak duża rozpiętość cen?  

 

 

40 Legnicki Festiwal Srebro – wystawa biżuterii artystycznej

W zeszłym roku polscy jubilerzy obchodzili bardzo ważny dla siebie jubileusz. Już po raz 40 odbył się bowiem Legnicki Festiwal Srebro. Wystawa biżuterii artystycznej nosiła nazwę „Moim zdaniem... Wystawa biżuterii z komunikatem” i odbyła się w legnickiej Galerii Sztuki. W programie zorganizowano 15 wystaw podczas, których można było podziwiać około 1500 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa ponad 400 międzynarodowy artystów

Jak dobrać pierścionek do bluzki?

Pierścionek stanowi rodzaj biżuterii doskonale pasujący do niemal każdego rodzaju bluzki, dlatego też jest jednym z najpopularniejszych, noszonych na co dzień elementów biżuterii. Aby prawidłowo dopasować pierścionek do bluzki należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów gwarantujących stworzenie udanej stylizacji.

Blog chmura tagów
Rubin - klejnot pożądany przez władców. W jaki sposób podbija serca współczesnych kobiet? 0
Rubin - klejnot pożądany przez władców. W jaki sposób podbija serca współczesnych kobiet?

Rubin jest jednym z najstarszych i najbardziej szanowanych klejnotów na świecie. Początkowo stał się kamieniem pożądanym przez władców, aby dziś zawładnąć sercami niemal wszystkich kobiet. Ponadto, ze względu na swoje niezwykle rzadkie występowanie, jest wysoko ceniony w jubilerstwie. Interesuje Cię niesamowita historia rubinów? A może chcesz dowiedzieć się więcej o jego zdumiewającym znaczeniu i niecodziennych właściwościach? W artykule poniżej znajdziesz dużo interesujących informacji na ten temat.

 

Rubin to wyjątkowy kamień znany ludziom od tysięcy lat!

 

Nazwa tego olśniewającego klejnotu pochodzi od łacińskiego słowa “ruber”, co oznacza dosłownie… czerwony. Taka jest właśnie barwa kamienia rubinu.

Pierwsze wzmianki o rubinach pojawiły się już w Piśmie Świętym. Wspomniano o nim aż 4 razy - uznając go za najcenniejszy spośród wszystkich 12 kamieni szlachetnych. Odzwierciedla to również jego wyjątkowa nazwa w Sanskrycie, dokładnie tłumaczona jako “król drogich kamieni”.

Istnieje wiele niewiarygodnych legend i wierzeń związanych z rubinem, które przez wieki funkcjonowały w różnych społecznościach. Klejnot był szczególnie ceniony w krajach azjatyckich. Chińscy żołnierze ozdabiali zbroje rubinami, ponieważ wierzyli, że w taki sposób zapewnią sobie ochronę w walce. Z kolei starożytni Hindusi uważali, że jeśli podarują rubiny jako ofiarę dla bóstwa Krishna, odrodzą się poprzez reinkarnację jako władcy.

W Indiach kamień ten pozwalał na życie w zgodzie z nieprzyjaciółmi. Birmańscy wojownicy wierzyli, że czerwone kamienie zapewnią im ochronę, siłę a nawet niewidzialność. Jednak pod pewnym warunkiem - muszą wszczepić je sobie w ciało. Greckie legendy wspominały natomiast, że rozgrzany kamień rubinu stopi nawet wosk.

Od XVIII wieku eleganckie rubiny stały się także ulubionym klejnotem władców i szlachciców - regularnie pojawiały się jako stały element insygniów monarchów, biżuterii i bogato zdobionych naczyń.

 

Jak wygląda rubin?

Rubin jest jednym z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie, często nazywany jest “królem klejnotów”. Posiada piękną czerwoną barwę, od której również pochodzi jego nazwa (z łaciny “rubeus”). Kolejną istotną cechą jest jego trwałość ‒ w rankingu twardości plasuje się zaraz za najtwardszym diamentem. Rubin charakteryzuje się zmianą barwy w zależności od padania światła. Prawdziwy kamień będzie posiadał inkluzje ‒ ciało obce znajdujące się w minerale lub naturalny defekt wewnętrzny ‒ które wskazują na jego pochodzenie.

 

Jak odróżnić rubin naturalny od syntetycznego?

Odróżnienie rubinu naturalnego od syntetycznego może być wyzwaniem, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą pomóc. Naturalne rubiny często zawierają inkluzje widoczne pod lupą, znane jako „jedwab”. Podobne właściwości są bardzo rzadkie w syntetycznych odpowiednikach. Ponadto, naturalne kamienie mogą wykazywać nierównomierne zabarwienie, podczas gdy syntetyczne rubiny charakteryzują się bardziej jednolitym kolorem.

Jednak najlepszym sposobem na potwierdzenie pochodzenia rubinu jest profesjonalna ocena gemmologiczna. Ekspertyza ta może obejmować zaawansowane testy, takie jak spektroskopia fluorescencyjna, która wykrywa charakterystyczne linie absorpcyjne związane z obecnością pewnych pierwiastków w rubinach naturalnych, które często nie występują w kamieniach syntetycznych. Dodatkowo, różnice w strukturze krystalicznej mogą być odkryte za pomocą mikroskopu, co daje kolejny poziom pewności co do autentyczności kamienia.

 

Charakterystyka rubinów. Poznaj ich najciekawsze właściwości fizyczne

 

Rubiny jako kamienie szlachetne są czerwoną odmianą korundu - minerału, do którego zalicza się również szafir. Za ich barwę odpowiadają jony chromu, których obecność zapewnia kolor w przezroczystym zwykle krysztale tlenku glinu.

Podobnie jak szafir, rubin również otrzymał 9 na 10 punktów w skali Mohsa. Gwarantuje mu to drugą pozycję, tuż za diamentem, wśród najtwardszych minerałów świata.

Najstarsze miejsca wydobycia rubinów to przede wszystkim Tajlandia i Birma, a także Kambodża, Afganistan, Brazylia, Sri Lanka, Japonia, Namibia, czy Kolumbia. Po II wojnie światowej ludzie odkryli kolejne zasoby tych kamieni, tym razem w Mozambiku, Madagaskarze, Nepalu, Pakistanie, Tanzanii i Wietnamie. Nieliczne złoża występują również w Europie na terenie Macedonii. Niewielkie zasoby rubinu pojawiły się również w USA - pojedyncze kamienie znaleziono w Montanie, Karolinie Północnej i Południowej oraz Wyoming.

Rubiny w Polsce są rzadkością, ale pojawiały się w kilku miejscach. Minerał ten znajdowany był w osadach rzeki Izerki na Hali Izerskiej, w okolicach Złotoryi czy też w osadach rzeki Kwisy.

Kolory rubinów zachwycają oszałamiającą głębią, która zależna jest od pochodzenia, składu i obróbki samego kamienia. Gama kolorów tego pięknego klejnotu przechodzi od delikatnego, jasnego różu, poprzez intensywną czerwień aż po ciemny, głęboki burgund.

 

Jakie właściwości ma kamień rubin?

Wiele rubinów wykazuje także inne, niesamowite właściwości. Stosunkowo często występują kamienie, które wykazują silny i zmienny pleochroizm. Oznacza to, że, pod wpływem padania światła słonecznego, zmienia się barwa rubinu. Zaobserwowane odcienie to głównie purpurowoczerwony i pomarańczowoczerwony. Wśród klejnotów znajdziesz również takie, które cechują się luminescencją, która nadaje im szczególnego kolorytu. Nieliczne okazy wykazywały również spektakularną fluorescencję o jasnożółtej i kremowo-żółtej barwie, co oznacza, że samodzielnie świecą!

Szczególnie kluczowe w przypadku rubinów są jednak inkluzje, czyli cząsteczki innych minerałów znajdujące się w środku klejnotu. Sam proces formowania się kamieni sprawia, że znaczna ich liczba zawiera w sobie igiełki rutylu, pirytu czy innych minerałów. Rodzaj inkluzji pozwala dodatkowo na wskazanie pochodzenia kamieni. Przykładowo, krótkie igiełki rutylu są charakterystyczne dla kamieni birmańskich, natomiast brak rutylu - dla rubinów tajlandzkich.

Wrostki rutylu mogą wywoływać w szlifowanych kamieniach dwa szczególnie wyjątkowe i rzadkie zjawiska: asteryzm i efekt kociego oka. Asteryzm to zjawisko optyczne, które polega na pojawieniu się na powierzchni klejnotu świetlnych pasm układających się w kształt gwiazdy. Natomiast efekt kociego oka to pojedyncza smuga światła, kształtem przypominająca źrenicę kota, która przemieszcza się po powierzchni kamienia w trakcie jego obracania.

 

Jak rozpoznać czy rubin jest prawdziwy?

 

Rubin należy do czterech kamieni szlachetnych, które charakteryzują się wysoką twardością. Autentyczność takich kamieni zbadasz jedynie w laboratorium z odpowiednim sprzętem. Jak rozpoznać czy rubin jest prawdziwy samodzielnie, jeśli nie masz pieniędzy na usługę laboratorium?

Najważniejszy jest kolor. Rubin ma głęboką, żywą, jasnoczerwoną barwę. Sztuczny kamień będzie raczej matowy.

Następnie, zwróć uwagę na trwałość. Rubin, jako klejnot szlachetny, nie powinien mieć żadnych zarysowań. Jeśli spróbujesz go zdrapać np. monetą, a na jego powierzchni powstanie rysa, najpewniej jest to imitacja.

 

Ile kosztuje prawdziwy rubin?

Cena prawdziwego rubinu znacznie różni się w zależności od jego jakości, wielkości, pochodzenia, i koloru. Najwyżej cenione są rubiny o intensywnej, krwistoczerwonej barwie, zwane „gołębią krwią”. Rubiny bez inkluzji i o wysokiej przejrzystości mogą osiągać ceny wynoszące nawet kilka tysięcy dolarów za karat.

Dodatkowo, na wartość rubinu wpływa jego historia i rzadkość. Rubiny z historycznych kopalń, takich jak te w Mjanmie, mogą być szczególnie cenione. Inwestorzy i kolekcjonerzy często poszukują kamieni o wyjątkowym pochodzeniu, co może znacznie zwiększyć ich wartość na rynku. Znaczenie ma również sposób obróbki kamienia; nieszlifowane rubiny są mniej wartościowe niż te, które zostały fachowo oszlifowane i wykończone, aby wydobyć ich prawdziwe piękno.

Ile kosztuje 1 karatowy rubin?

Cena 1 karatowego rubinu może wahać się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów, w zależności od jego barwy, przejrzystości, cięcia i pochodzenia. Rubiny o wyjątkowej jakości, szczególnie te z rejonów takich jak Myanmar (Birma), są wysoce poszukiwane i mogą osiągać astronomiczne ceny.

 

Jak rozpoznać rubin?

 

Rubin to bezbarwny kamień szlachetny. Za jego piękny czerwony kolor odpowiada domieszka chromu. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój rubin jest prawdziwy, przyjrzyj się jego barwie.  Powinna mieć głęboki i jasny odcień. Czasem na kolor kamienia wpływa także temperatura.

Ważny jest również połysk, którego nie mają imitacje. Sztuczne kamienie nie są tak przejrzyste. Prawdziwy rubin posiada inkluzje (obce twory, które tkwią w minerale). Sprawiają, że pasma światła na jego powierzchni układają się w kształt gwiazdy.

Rubin rozpoznasz po jego odporności na zarysowania. Klejnot jest dosyć trwały. Dlatego po zadrapaniu go monetą, nie powinna pojawić się na nim rysa. Cechą rubinu, która pozwala na identyfikację wielu kamieni szlachetnych, jest biała rysa. Sproszkowany minerał będzie miał barwę białą, a nie czerwoną.

 

Czy rubin się rysuje?

Rubin jest klejnotem szlachetnym, co oznacza, że należy do grupy czterech najtwardszych kamieni naturalnych. To oznacza, że zaraz po diamencie rubin jest najtwardszy. Czyli nie jest tak łatwo go zarysować. Sprawdź samodzielnie, czy posiadasz prawdziwy rubin za pomocą metody zdrapywania. Przytrzymaj rubin między palcami i spróbuj go zdrapać np. monetą. Jeśli na jego powierzchni pojawi się rysa, najpewniej nie jest to prawdziwy rubin.

 

Czy rubiny są drogie?

Cena rubinu zależy od kilku jego cech.

Barwa‒ im czerwień rubinu jest intensywniejsza, tym cena będzie wyższa.

Wielkość ‒ im większy kamień, tym jego cena będzie proporcjonalnie wyższa.

Przezroczystość ‒ tylko czyste kryształy dają gwarancję, aby rubin emanował czystym blaskiem.

Inkluzja ‒ to ciało obce, które znajduje się w minerale. Do tej kategorii zaliczamy także naturalny defekt wewnętrzny. One zapewniają dodatkowy efekt odbijania światła.

Pochodzenie ‒ naturalne rubiny są droższe od ich syntetycznych odpowiedników.

Jeśli weźmiesz pod uwagę te wszystkie czynniki, ceny najdroższych rubinów osiągały nawet sto tysięcy dolarów za jeden karat.

 

Ile jest wart 1 rubin?

Ceny kamieni szlachetnych zależą od ich kilku cech: barwy, wielkości, przezroczystości, inkluzji, które posiadają oraz od pochodzenia. Rubiny wysokiej jakości należą do najdroższych kamieni. Ceny rubinów mogą przekraczać nawet 1 mld dolarów amerykańskich za karat, jednak ostateczna cena rubinu zależy od ilości jego karatów.

 

Jak kolor wpływa na wartość klejnotu? Rubin - cena za gram

 

 

Cena rubinu jest zależna od jego koloru. Najbardziej cenione są kamienie o intensywnie czerwonej barwie, ewentualnie klejnoty delikatnie przechodzące w odcienie fioletu i purpury. Kolor nie powinien być ani zbyt ciemny, ani zbyt jasny. W przypadku zbyt jasnych kamieni klasyfikuje się bowiem jako różowe szafiry. Jednym z najbardziej poszukiwanych kryształów jest rubin w kolorze tzw. gołębiej krwi. Jest to kamień w kolorze czerwonym z delikatnym odcieniem niebieskiego.

Istotną rolę przy wycenie kamieni odgrywają również inkluzje. Rubiny z dużą liczbą mineralnych wtrąceń tracą na wartości. Jednak niewielkie inkluzje są czymś, czego się od rubinów wręcz oczekuje.

Wysokiej jakości rubiny uznaje się za jedne z najdroższych kamieni szlachetnych. Cena może dochodzić wówczas nawet do 1 mln dolarów za karat!

 

Co jest droższe od diamentu?

Diament jest najtwardszym i jednym z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Istnieją jednak minerały, które przebijają nawet diamenty. Obecnie droższy od diamentu jest jadeit wart 3 mln dolarów za karat. Jadeit najczęściej spotyka się w barwie jasnozielonej. Przez swój skład chemiczny nie występuje w formie przezroczystych kryształów. Właśnie ta cecha jest kluczowa dla ceny ‒ im bardziej jadeit jest przezroczysty, tym cenniejszy. Najbardziej pożądaną odmianą jest jadeit cesarski z powodu unikatowej, czystej szmaragdowej barwy.

 

Co jest droższe ‒ diament czy rubin?

Ceny kamieni szlachetnych zależą od ich kilku cech: barwy, wielkości, przezroczystości, inkluzji, które posiadają oraz od pochodzenia. Mimo że diament jest najtwardszym minerałem, to czysty rubin o tej samej wielkości może przewyższyć jego wartość.

 

Jakie znaczenie ma rubin? Czy ma niesamowite właściwości lecznicze?

Rubin jest kamieniem ludzi urodzonych w lipcu. Idealnie odzwierciedla również charyzmatyczną naturę osób spod znaku Barana. Powszechnie znana symbolika kamieni związana jest natomiast z obchodami 40. rocznicy ślubu - określa się ją bowiem jako rubinowe gody.

Znaczenie rubinów przez wieki związane było głównie z jego intensywną, pociągającą barwą. Ze względu na charakterystyczny, czerwony kolor stał się symbolem miłości, pasji i namiętności. Utożsamiany jest również z energią i witalnością - ma przynosić człowiekowi szczęście, dodawać odwagi czy inspirować do działania. Wierzono również, że rubiny to kamienie dobrobytu, bogactwa i władzy - ktokolwiek posiada swój własny klejnot, nigdy nie straci majątku.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, rubiny wykazują również niesamowite właściwości lecznicze. Działają wspomagająco w leczeniu chorób serca oraz przy problemach z krwią i krążeniem. Sprawdzają się przy walce z gorączką i zwalczaniu wewnętrznych infekcji. Działają kojąco przy bólach menstruacyjnych czy schorzeniach kręgosłupa. Dodatkowo, rubin sprzyja pozytywnemu myśleniu, łagodzi stres i pomaga nabrać pewności siebie. Idealnie sprawdzi się zatem dla osób wątpiących w siebie, wystraszonych i pozbawionych chęci do korzystania z życia.

 

Co daje noszenie rubinu? 

Noszenie rubinu ma przynieść wiele korzyści, takich jak wzmacnianie pewności siebie, pobudzanie pasji życiowej i zwiększanie motywacji. Uważa się również, że rubin ma moc ochronną - ma strzec noszącego przed negatywnymi wpływami oraz przyciągać pozytywne wibracje. Dodatkowo, rubiny mogą wspierać zdrowie emocjonalne, wnosić radość i entuzjazm do życia.

W kulturach wschodnich, rubin jest często kojarzony z bogactwem i dobrobytem, a jego obecność w życiu człowieka ma przyciągać dobrostan i odstraszać zło. Ponadto, wierzenia astrologiczne przypisują rubinowi zdolność do wzmacniania energii Słońca w horoskopie, co może przynieść korzyści w odwadze, przywództwie i zdolnościach organizacyjnych. Dlatego też, osoby zajmujące wysokie stanowiska lub dążące do sukcesu w biznesie mogą być zachęcane do noszenia biżuterii z rubinem.

 

Czy rubin przynosi szczęście?

 

Rubin to kamień, który symbolizuje siłę, energiczność i namiętność. Dodaje energii i pobudza do działania. Inspiruje do poszukiwania szczęścia i wzmacnia uczucia. Jego działanie opiera się też na wypełnianiu luk w naszym polu energetycznym, co ma nam pomóc w stanach wyczerpania. Rubin, jako kamień namiętności, poprawia jakość seksu. Przyciąga szczęście i zdrowie do swojego właściciela, w dodatku ma wpływ na rozwinięcie hojności i zdolności przywódczych.

 

Biżuteria z rubinem - propozycje ze sklepu Esclusiva

Biżuteria z rubinem jest niezwykle popularna. Ze względu na swój związek z symboliką miłości i namiętności, rubiny idealnie sprawdzą się jako prezent dla ukochanej. Uważa się je również za doskonały podarunek ślubny, przynoszący szczęście i dobrobyt. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wyjątkowych propozycji ozdób z tym niezwykłym kamieniem. Odwiedź nasz sklep i zamów swój idealny prezent już teraz!

 

Subtelne kolczyki rubiny na eleganckie wyjście

Rubinowe kolczyki to niewiarygodna elegancja i klasa. Subtelne i niezwykle delikatne w swoim kształcie, mają jednocześnie intrygującą i przyciągającą wzrok barwę. Rewelacyjnie sprawdzą się jako element stylizacji na wieczorowe wyjścia czy ważne, oficjalne uroczystości. 

rubin kolczyki

Kolczyki z rubinami

 

 

Wisiorek z rubinem od Esclusivy - idealny na prezent

Wisiorek z rubinem ozdobić może dekolt niemal każdej sukni wieczorowej. Kształt serca nawiązuje do symbolicznego uosobienia rubinu jako kamienia miłości. Dodany do całości olśniewający diament nadaje wisiorkowi delikatności i subtelności. 

wisiorek w kształcie serca z rubinami

Złoty wisiorek z rubinami i diamentem

 

 

Rubin w pierścionku najlepiej wyrazi Twoje uczucia!

Klejnoty rubinu w pierścionku to idealny sposób na okazanie swoich uczuć. Podarowany jako pierścionek zaręczynowy podkreśli głębię bezwarunkowej miłości i oddania. Natomiast jako prezent na 40. rocznicę ślubu będzie idealnym zwieńczeniem rubinowych godów. Zajrzyj do naszego sklepu i podaruj szczęście najbliższym

złoty pierścionek z rubinem

Złoty pierścionek z rubinem i brylantami

 

Chcesz sprawdzić właściwości innych kamieni szlachetnych? Poznaj diament - król kamieni szlachetnych. Jak diamenty stały się najlepszymi przyjaciółmi każdej kobiety?

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

 

+ 48 791 165 981 (pn-pt w godz. 9.00-17.00)

biuro@esclusiva.pl


Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl