Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog wpisy
Ile kosztuje naszyjnik z prawdziwych pereł?


Zdradzę Wam kilka szczegółów na temat pereł oraz biżuterii z nich wykonanej. Perły uwielbiała Marylin Monroe, jak i żona Johna Kennedy'ego – Jacqueline. Budzą prawdziwy zachwyt i pożądanie kobiet na całym świecie. Kojarzą się z luksusem i elegancją. Jak jednak rozpoznać, czy biżuteria, którą posiadasz, jest wykonana z prawdziwych pereł? Jak je rozpoznać i skąd wynika tak duża rozpiętość cen?  

 

 

40 Legnicki Festiwal Srebro – wystawa biżuterii artystycznej

W zeszłym roku polscy jubilerzy obchodzili bardzo ważny dla siebie jubileusz. Już po raz 40 odbył się bowiem Legnicki Festiwal Srebro. Wystawa biżuterii artystycznej nosiła nazwę „Moim zdaniem... Wystawa biżuterii z komunikatem” i odbyła się w legnickiej Galerii Sztuki. W programie zorganizowano 15 wystaw podczas, których można było podziwiać około 1500 obiektów współczesnej biżuterii i designu autorstwa ponad 400 międzynarodowy artystów

Jak dobrać pierścionek do bluzki?

Pierścionek stanowi rodzaj biżuterii doskonale pasujący do niemal każdego rodzaju bluzki, dlatego też jest jednym z najpopularniejszych, noszonych na co dzień elementów biżuterii. Aby prawidłowo dopasować pierścionek do bluzki należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów gwarantujących stworzenie udanej stylizacji.

Blog chmura tagów
Ile kosztuje naszyjnik z prawdziwych pereł? 1
Ile kosztuje naszyjnik z prawdziwych pereł?

Zdradzę Wam kilka szczegółów na temat pereł oraz biżuterii z nich wykonanej. Perły uwielbiała Marylin Monroe, jak i żona Johna Kennedy'ego – Jacqueline. Budzą prawdziwy zachwyt i pożądanie kobiet na całym świecie. Kojarzą się z luksusem i elegancją. Jak jednak rozpoznać, czy biżuteria, którą posiadasz, jest wykonana z prawdziwych pereł? I skąd wynika tak duża rozpiętość cen?  

Perły Kleopatry i królowej Francji – symbol władzy i statusu

Wiemy, że nosiła je sama Kleopatra. Zresztą to w Egipcie znaleziono najstarszy na świecie naszyjnik z pereł, liczący sobie 4,5 tys. lat.

Przenieśmy się w czasie, do roku 1600 r. na ślub królowej Francji Marii Medycejskiej z Henrykiem Nawarskim. Jej suknię wyhaftowano aż z... 32 000 pereł (dodajmy do tego 3000 diamentów i otrzymamy suknię, której królowa nie mogła samodzielnie utrzymać)!

Perły więc słusznie od wieków kojarzymy z luksusem i bogactwem. Do dziś pozostają wyznacznikiem piękna i stylu.

W starożytności perły były nie tylko ozdobą. Pełniły też rolę waluty i od zawsze kojarzone były ze statusem.

 

Naszyjnik złoty z perłami

 

Coco Chanel – ikona mody uwielbiająca perły

Perły cenione były przez kobiety, które na zawsze wpisały się w annały historii, takie jak Marylin Monroe, czy żona Johna Kennedy'ego – Jacqueline.

Uwielbiała je też słynna pionierka mody Coco Chanel. Były one jedyną jej biżuterią. Mawiała, że ich niezliczonej ilości potrzebuje każda kobieta. Twórczyni „małej czarnej” ceniła piękno pereł, które nie jest wulgarne, od razu rzucające się w oczy. Jest delikatne i stanowcze a zamknięte w prostym kształcie. Idealnie więc komponowały się z ubraniami zaprojektowanymi przez Coco. 

Perły pojawiały się na rękawiczkach Coco Chanel, kołnierzach płaszczy i sukienek a nawet w wykończeniach parasolek. Spinała też kilka sznurów pereł dwoma spinkami w kształcie litery C.

 Perły zawsze już będą modne, ze względu na to, że ich pięknu ulegały ikony kobiecości i stylu w tym legendarna Coco Chanel.

  

srebry wisiorek z białą perłą naturalną hodowaną na srebrnej zawieszce

Fot. Naturalna perła hodowana słodkowodna -  Średnica kulki 7,8 mm.

 

Czym właściwie jest perła?

Perły są wytworami małży a dokładnie perłopławów a zbudowane są z masy perłowej – substancji, którą pokryte jest wnętrze muszli małża. Powstają one gdy do muszli przedostanie się ciało obce. Perły mogą osiągać różne rozmiary. Są one niezwykle odporne na zgniecenie i mają o wiele więcej barw niż powszechnie znane białe lub czarne. 

Perły w kolorach innych niż białe - czyli jakich?

 

Bransoletka w pudełku prezentowym z naturalnych pereł kolorowych złotych

Fot  Naturalne Perły hodowlane słodkowodne - Średnica 7-8 mm.

Oprócz dwóch powyższych barw, znajdziemy perły brązowe, kremowe, różowe, niebieskie, kremowe i kremowo-różowe. Dodatkowo, oprócz barwy podstawowej, perły mogą mieć odcienie i inne dodatkowe barwy. Owe feerie barw w perle mają swoje specjalistyczne nazwy. „Overton” to występujące dodatkowe barwy purpurowe, zielone lub niebieskie, które zmieniają barwę różowej perły. Mianem „Orientu” nazywa się punktową grę barw również na perle różowej.

Perły barokowe, które zaskakują kształtem 

Piękna kobieta w naszyjniku z pereł o nieregularnych kształtach w tropikach
   Fot ilyas-bolatov on unsplash


Perły między sobą różnią się nie tylko kolorem. Choć może to niektórych zaskoczyć, nie wszystkie są idealnie kulistego kształtu. Przytoczmy nazwy innych niż okrągłe kształtów, w zasadzie precyzyjnie oddające ich wygląd. Mianowice możemy spotkać perły połówkowe i ćwiartkowe, w kształcie: guzika; kropli lub ziarna. Zagadkową nazwą jest kształt barokowy. Oznacza on jednak po prostu perły, których forma jest bardzo nieregularna.

Perły prawdziwe, naturalne i hodowane – jakie są różnice? 

Perły prawdziwe – naturalne

Te najbardziej pożądane i ekscytujące. Są to takie perły, które powstały bez udziału człowieka w warunkach naturalnych. Takie perły powstają niezwykle rzadko i nie są spotykane w wyrobach biżuteryjnych. Są zbyt cenne, dlatego nie trafiają od razu na rynek, natomiast skupowane są przez firmy handlujące towarami luksusowymi lub przez domy aukcyjne. Poszukiwania pereł naturalnych przestały być opłacalne, kiedy odkryto sposób na hodowlę perłopławów na większą skalę.


Perły hodowane


Perły hodowane powstają w naturalnym środowisku wodnym i są wytwarzane przez perłopława. Natomiast jest on sztucznie stymulowany przez człowieka, aby wytworzył perłę. Dokonuje się przeszczepu tkanki nabłonkowej płaszcza z innego perłopława. Jakość „dawcy” decyduje czy uzyska się piękną perłę, dlatego do tego zabiegu wybiera się najlepsze osobniki, które mają piękną masę perłową na wewnętrznej stronie muszli. Należy pamiętać, że niedługo po rozpoczęciu hodowli małż na perły, niemal całkowicie zaprzestano poszukiwania pereł. Dlatego też prawie wszystkie dostępne na rynku pochodzą z hodowli.

 

 Perły syntetyczne – imitacje pereł

Sztuczne perły produkowane są z różnorodnych materiałów. W wielu przypadkach bardzo przypominają swoje naturalne odpowiedniki. Wytwarza się je np. ze szkła, plastiku lub porcelany. Niektóre imitacje pereł są bardzo ładne np. tzw. „perły antylskie”. Produkowane głównie we Francji na bazie pięknej masy perłowej ze skorupy ślimaków odmiany Turbo i Trochus żyjących w gorących morzach. W ten sposób produkowane są też perły Takara z Japonii (z małżów) czy perły Dungo (z zębów manata) Łudząco podobne do naturalnych pereł są imitacje wykonane ze sproszkowanych rybich łusek. Są to tzw. perły z rybiego srebra. Powstają w ten sposób, że szklaną lub woskową kulistą bazę powleka się substancją, której bazą jest proszek z rybich łusek.

 

4 wskazówki, jak odróżnić naturalną perłę hodowaną od sztucznej? 


Dlaczego zajmiemy się naturalnymi perłami hodowanymi?

Ponieważ naprawdę rzadko mamy do czynienia z perłami prawdziwymi i nie występują one na polskim rynku. Poza tym odróżnienie perły prawdziwej słonowodnej od tej wyprodukowanej przez perłopława z farm hodowlanych wymaga bardzo specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy. Nakreślmy jednak, że różnice występują w powierzchni, gęstości a nawet w wysokości odbicia się perły od powierzchni z wysokości 70 cm. Perły naturalne, które wytworzył perłopław, posiadają następujące właściwości:

1. Połysk - Posiadają piękny głęboki połysk, występuje gra barw. W przypadku tanich pereł syntetycznych, ten połysk będzie płytki.


2. Sprężystość - Perły naturalne odbijają się, jeśli spadną na szklaną lub kafelkową powierzchnię z wysokości 70 cm. Są sprężyste. Sztuczne nie mają takich właściwości, będą odbijać się bardzo nisko. Niestety rzadko dysponujemy pojedynczymi perłami


3. Powierzchnia - Najłatwiejszym sposobem zweryfikowania pochodzenia perły jest uważne przyjrzenie się jej powierzchni. Perły sztuczne mają idealną, gładką powierzchnię. Są też idealnie okrągłe. Powierzchnia perły naturalnej jest lekko chropowata, szorstka, posiada nierówną fakturę, ale jest to niewyczuwalne. Aby to sprawdzić należy, potrzeć 2 perły o siebie. Dwie perły potarte o siebie, zostawiają widoczny ślad po tarciu na swoich ściankach, łuszczą się. Zobaczymy także starty pyłek.


4. Waga - Prawdziwe perły są cięższe od ich imitacji.

młoda kobieta na statku z kolczykami perła

Fot. Kolczyki z perłą na wkrętkę- perła naturalna hodowana o średnicy 7,5-8 mm.

 

 Skąd się biorą różnice w cenie pereł? 

 

Cena perły zależy od wielu czynników takich jak wielkość, regularność kształtu, ilość skaz na powierzchni,  gatunek, rodzaj wody: słone czy słodkie. Pierwszym decydującym czynnikiem jest to czy perła jest słodkowodna czy morska. Zarówno te pierwsze jak i drugie nie są łatwe w hodowli, a wybór okazów do biżuterii zwłaszcza naszyjników jest skomplikowany. Natomiast perły słodkowodne są dużo tańsze, ponieważ w jednym małżu słodkowodnym może powstać nawet kilka pereł jednocześnie. Ozdoby z nich wykonane znajdziemy już od 40 do 1000 zł, w zależności od wielkości i liczby użytych pereł, a także wagi złota/srebra użytego do ich oprawy. Może to być srebrna lub złota biżuteria damska. Przykładowo w naszym sklepie są dostępne srebrne kolczyki w cenie 34 zł z pojedynczą perłą, jak również kolczyki złote z pojedynczą perłą w cenie ok 1000 zł. 

Wielkość perły

Ceny perły zależy także od jej wielkości. Średnica pereł słodkowodnych waha się zazwyczaj w przedziale od 2,0 do 9,5mm, Poniżej prezentujemy kolczyki z perłą wysokiej klasy B, o dużej średnicy 12mm. 

  

Fot. Kolczyki wkrętki srebrne z pojedynczą perłą                               Fot. Kolczyki wkrętki złote z pojedynczą 

o średnicy 8 mm.                                                                                   perłą o średnicy 7.5-8.0 mm

 

 

Fot. Naturalne Perły hodowlane słodkowodne. Białe. Jakość B Średnica 12-12,5 mm. Żółte Złoto 0,585

 

Perły morskie rosną od 2 do 5 lat.

Perły morskie rosną wolniej oraz w małych ilościach. W morskim małżu zawsze znajdziemy tylko perłę pojedynczą. Wartość handlową uzyskują po 2 latach, a większe, dorodne perły otrzymywane są po 5 latach. Biżuteria z pereł słonowodnych to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście na cenę na przykład naszyjnika z pereł ma wpływ nie tylko ich pochodzenie, ale i wielkość, a także np. materiał, z którego wykonane są zapięcia czy dodatkowe ozdoby.

 

Jakie są szczególnie cenne naturalne perły hodowane?  Słonowodne czyli morskie


Perły słonowodne czy też inaczej morskie podzielone są na trzy gatunki. Tahiti, ciemnej barwy perły z Polinezji Francuskiej. South Sea, największe hodowane perły Świata a zarazem najdroższe ponieważ mogą mieć złoty odcień. Oraz te najbardziej znane lecz najbardziej naturalne perły gatunku Akoya o równym kształcie i wyrazistym połysku. Naszyjniki z pereł Akoya należą do najbardziej ekskluzywnych.

Perły Akoya – to ich najbardziej pożądasz!

Naszyjnik z białych pereł morskich AKOYA klasy AAA

Jeśli marzysz o naszyjniku z pereł, zapewne wyobrażasz sobie naszyjnik pełen jasnych, okrągłych i gładkich pereł. Takich jakie miała na szyi Marilyn. Powinnaś zatem szukać naszyjników z pereł Akoya. One będą najbliższe temu ideałowi i taką właśnie biżuterię znajdziesz w sklepie Esclusiva.pl!


Jak dbać o naszyjnik z pereł, aby pozostawał piękny przez lata?
O naszyjnik czy inną biżuterię z pereł trzeba odpowiednio zadbać. Do kompletu warto dobrać bransoletki z pereł.  Perły należy regularnie czyścić, jednak są bardzo wrażliwe na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi, przez które mogą się odbarwiać. Z tego powodu naszyjnik z pereł należy zakładać na koniec przysłowiowego strojenia się. Unikniemy w ten sposób spryskania go perfumami. Czyśćmy perły także po zdjęciu ozdoby, gdyż także pot nie wpływa na nie korzystnie. Nie wystawiajmy ich na pełne słońce i nie trzymajmy w zbyt szczelnym pojemniku np. w folii. Perły nie są odporne na zarysowania, przechowujmy je więc osobno od innej biżuterii.

 

Fot główne Photo by Jacob Postuma on Unsplash

Komentarze do wpisu (1)

3 sierpnia 2020

Perły morskie są przepiękne ...

Waluty

 

+ 48 791 165 981 (pn-pt w godz. 9.00-17.00)

biuro@esclusiva.pl


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl