
Soczewki korygujące krótkowzroczność pomniejszają oczy, a dalekowzroczność – powiększają. Musisz więc wykonać albo makijaż optycznie powiększający, albo zmniejszający oczy. Ma to znaczenie zwłaszcza przy poważniejszych wadach wzroku, które wynoszą kilka dioptrii.
Osoby noszące minusy powinny postawić na „otwierające” oko kreski linerem zaczynające się w pewnej odległości od wewnętrznego kącika (obrysowanie powieki dookoła ciemnym kolorem nie jest najlepszym pomysłem). Warto też wykorzystać jasne, satynowe lub połyskujące cienie oraz rozświetlić wewnętrzny kącik i dolną powiekę. Makijażyści często doradzają pomalowanie dolnej linii wodnej, ale okuliści – wręcz przeciwnie (zwłaszcza przy wrażliwych oczach i zespole suchego oka). Jeśli jednak chcesz pomalować tę część oka, wybierz hipoalergiczne kosmetyki najwyższej jakości.
Dalekowidze mogą bez problemu pozwolić sobie na ciemniejszy, mocniejszy makijaż, w tym smokey eye, a także grube, mocne kreski zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Jeśli zaś chodzi o cienie, lepszym wyborem będą matowe. Delikatny błysk może pojawić się ewentualnie w wewnętrznym kąciku i na środku górnej ruchomej powieki.
Podkreśl brwi
Przy okularach nie warto rezygnować z malowania brwi. Czasami górna linia oprawek je zakrywa, przynajmniej częściowo, ale mimo wszystko to podkreślone brwi tworzą ramę dla rysów twarzy. Warto też utrwalić włoski np. bezbarwnym żelem, żeby nie „zwichrowały się” w czasie zakładania i zdejmowania okularów.
Utrwal makijaż pod noskami
Jak sobie poradzić z problemem wycierania się podkładu i pudru przy noskach? Najlepiej położyć jak najcieńszą warstwę kosmetyków, a do tego użyć utrwalającej bazy. Można też delikatnie przypudrować noski swoich ulubionych okularów. Nie usunie to całkowicie problemu, ale przedłuży trwałość makijażu.
Zakamufluj cienie pod oczami
Gdy nosisz okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne damskie, to cienie pod powiekami wydają się większe i ciemniejsze (niezależnie od wady). Zadbaj więc o wygładzenie i rozjaśnienie tego obszaru, np. przy pomocy korektora, silikonowej bazy i rozświetlacza.
Wybierz trwały tusz do rzęs
Do tuszowania rzęs warto sięgać po trwały tusz (np. wodoodporny), który nie będzie się grudkował ani osypywał. Unikniesz w ten sposób konieczności ciągłego czyszczenia szkieł z ciemnych drobinek.
Kiedy lepiej zrezygnować z makijażu pod okulary?
W niektórych sytuacjach malowanie rzęs i powiek jest nie tylko niewskazane, ale wręcz niebezpieczne. Alergia czy zapalenie spojówek sprawiają, że oczy są podrażnione i łzawią, a nakładanie na nie kosmetyków może pogorszyć sprawę. Drobinki kosmetyków zmieniają skład łez i zostają szybko rozprowadzone po całej spojówce. Może to poskutkować nawet problemami z widzeniem!
To samo dotyczy okresu po wszelkich zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej i w okolicach oka, m.in. operacji (np. zaćmy) albo laserowej korekcji wzroku. Zdrowe oko, nawet jeśli dostaną się do niego mikrowłókna z tuszu do rzęs czy resztki eyelinera, stosunkowo łatwo poradzi sobie z ich usunięciem. Jednak w czasie rekonwalescencji ciała obce mogą doprowadzić do zakażenia, infekcji i poważnych powikłań pooperacyjnych. Minimalny okres „odstawienia” makijażu to 2 tygodnie, choć szczegółowe zalecenia na pewno poda Ci lekarz okulista.
Podsumowując, kobiety noszące okulary korekcyjne damskie mogą cieszyć się ładnym, podkreślającym urodę i trwałym makijażem. Ale jeżeli masz alergię czy stany zapalne albo jesteś po jakimkolwiek zabiegu na gałce ocznej lub powiekach, zrezygnuj z make-up’u, dopóki Twoje oczy nie wrócą do zdrowia.
Materiał Partnera